Hangi cep telefonunu almalıyız

Cep telefonu alırken dikkat

Fazla değil bundan yaklaşık olarak 10 yıl öncesine kadar cep telefonu çeşitleri ve fiyatları kısıtlı olması dolayısıyla rahatlıkla hangi telefonu kullanacağınıza karar verebiliyorduk.

Günümüzde ise hem cep telefonu firmalarının artması hem de mobil cihaz fiyatlarındaki farklılıklar telefon alma konusunda kafamızı iyice karıştırmakta.

Hangi Mobil Telefonu Almalı

Mobil telefonlar hem marka hem de model seçenekleri ile birçok farklı fiyattan tüketicilerin alımına sunulmuşndurumda.

Kimimiz en üst model olduğu için bir seçim yaparak bir seçim yaparak mobil telefon sahibi olurken bazılarımız da işlevine veya görüntüsüne telefon seçmekteyiz.

Günümüzde telefonlar 500 liradan başlayıp 12.000 13.000 Türk lirası civarına kadar Farklı model ve markalarda bulunuyor.

Kafa karıştırıcı olan kısmı zaten bu telefonları zaten bu telefonları alma konusunda zorluk yaşamayan kişiler için değil. Eğer siz de bu kişilerdenseniz yazımızı okumaya devam etmenize gerek yok. Siz zaten çıkan en son modeli zevkinize göre alıyor ve yeni çıkan modeli de alabileceksiniz.

Mobil telefon alırken neye dikkat etmeli

Artık marketlerde bile satılmaya başlayan Mobile artık marketlerde bile satılmaya başlayan Mobile telefonları alırken dikkat etmek telefonları alırken dikkat etmek zorunda olduğumuz en önemli şey fiyatından ziyade desteklediği teknoloji.

Bütün markalar neredeyse tüm fiyat aralıklarına uygun telefon üretmekte. Telefonların teknolojileri kadar işletim sistemi destekleride önemli. Bunun nedeni aldığınız gün mevcut olan Android veya Ios işletim sistemine uyum sağlasa da eğer eski teknoloji bir cihaz ise çok kısa süre sonra uygulama desteği bitiyor ve işletim sistemi güncellemesi yapmadığı için telefonunuz güzel görünümlü fakat yavaşlığından dolayı canınızı sıkan ya da kullanamadığını uygulamalardan dolayı işlevini kaybeden bir teknoloji çöpü haline dönüşüyor.

Telefonunuzu seçerken bütçenize göre hareket ediyorsanız ve bütçeniz kısıtlıysa markadan ve birkaç özellikten feragat ederek çok daha uzun süre performanslı bir telefon kullanabilirsiniz.

Sizlere şu anda fiyat veya marka model vermeyeceğiz. Nihayetinde bu yazıyı okuduğunuzda o model veya markaya güncelliğini güncelliğini yitirmiş fiyatı da değişmiş olabilir.

CPU, RAM ve Yonga Seti

Seçiminizi işlemci (CPU) ram ve yonga seti üerinden yapın. Eğer telefonun aynı marka üst modelleri mevcutsa kullandığı işletim sistemi aynı veya bir düşük olanı bulmanız yeterli. Aynı şeyi RAM ve yonga seti için de yapın. Fotoğraf kalitesi Diğer bir deyişle megapiksel veya kamerası feragat edebileceğiniz şeyler olsun.

Megapiksel tuzağına düşmeyin

Günümüzde telefonların profesyonel fotoğraf makinesine yakın fotoğraf ve video çekebileceğini biliyoruz.

Fakat megapikselin artmasının fotoğrafın kalitesi ile doğrudan ilgisi yok. Megapiksel fotoğrafın büyütüldüğünde görüntünün kalitesinin büyütüldüğünde görüntünün kalitesinin Kuzuluk bozulmaması ile ilgisi var. Nihayetinde günümüzde artık bunu Yapay zeka ile işletim sistemleri kolaylıkla çözüyor.

Bellek seçimi önemli

Teknolojisi geliştikçe mobil cihazların bellek ihtiyaçları yüklenen fotoğraf kalitesinin artması uygulamaların adetinin ve boyutlarının artması ve bunun gibi nedenlerden dolayı artıyor. Dahili Hafıza özellikle telefonun işletim sistemi boyutu açısından önemli. Dolayısıyla işletim sistemi belli bir alan kaplıyor Ve uygulamaları verimli şekilde çalıştırabilmek için mobil hafızasına ihtiyaç var. Işletim sistemi için gerekli olan alanın 5 6 katı hafızaya sahip olması ve Dahili bellek desteği olması yeterli olacaktır. Aksi takdirde işletim sistemi çok yer kapladığından cihaz yavaşlayacak.

Pil

Ilk telefonlar neredeyse bir hafta tek şarjla çalışırken günümüzde neredeyse günde 3 defa telefonları şarj etmek zorunda kalıyoruz. Bu cihazların ekranlarının teknolojisinin yükselmesi ekran boyutunun artması ne telefonların kullanım ve teknoloji açısından gelişmesi ve küçük kalma gayretinden kaynaklanıyor.

Bir de üreticiler en fazla 1 sene performanslı pil üretmesi nedeniyle 1 seneden sonra ciddi biçimde pil performansı açısından çakılıyor.

Dolayısıyla ortalama bir kapasitesi ortalama maliyeti açısından yeterli.

Yukarıda sizlere belirttiğimiz özellikler genellikle orta üst sınıf telefonların özelliklerinde bulunuyor. Işletim sistemi Yonga seti sistemi doğru yapıldığında ise üst segmentteki telefonlar kadar uzun süre güncelliğini koruyabiliyor.

Not: sürekli olarak reklamını gördüğünüz telefonların yanı sıra birçok farklı telefon markası günümüzde mevcut. Aynen bilgisayarlarda olduğu gibi kullandıkları CPU , RAM ve yonga setleri aynı bak genellikle ekran kamera objektifi gibi noktalarda. Dolayısıyla işlemci RAM Yonga seti aynı ise farklı markalarda ve modellerde seçim ekran teknolojisi ve kamera objektifi teknolojisi haricinde aynı. Seçiminizi Bu doğrultuda yapabilirsiniz.

İyi günler.

Bir cevap yazın