Windows XP Türkçe serial

Bu yazımızı okuyarak windows xp serial numarası bulacağınızı, crack,  cd key gibi yasal olmayan yolları sizlere göstereceğimizi düşündüyseniz, sayfayı kapatabilirsiniz. Zira site hakkındaki misyonumuz açıklanırken bu tip kanuni olmayan unsurlara yer verilmeyeceği belirtilmişti.

Gerek Home edition ve gerekse Professional sürümü olsun Windows XP piyasaya sürülürken korsan yazılıma karşı çok önemli tedbirler alındı. Ürün etkinleştirme uygulaması ile kullanıcıların yükledikleri ürünü en geç OTUZ gün içerisinde şirket ile iletişime geçip etkinleştirme kodunu sisteme tanıtmaları gereklidir.

2006’dan itibaren Microsoft; Artan korsan Windows XP kullanımına engel olmak içinWindows Genuine Advantage adlı bir programı devreye sokmuştur. Buna karşın insanlar yine de korsan kullanmanın yollarını bulmuşlardır.

Ancak bununla birlikte korsan XP’lerin çoğunda antivirüs programları ile silinmeyen ve açığı Microsoft tarafından kapatılmayan bir RPC açığı vardır. Bu RPC açığı  korsan Windows XP’yi dışarıdan müdahalelere açık hale getirir.

(Internet bağlantısını sonlandırmak için Görev Yöneticisi’nden Network Service Adı altında çalışan Svchost.exe’leri sonlandırmaya çalıştığınızda 60 saniyelik bilgisayarı kapatma sayacı devreye girer).

Windows 7 sürümleri

İleride daha ayrıntılı bir şekilde incelemesini yapmayı düşündüğümüz 7 adet Microsft Windows 7 sürümleri (Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Ultimate, Enterprise) aşağıda genel özellikleri ile birlikte özetlenmiştir;

1- Windows 7 Starter 
Sürümler arasında karşılaştırma yapıldığında serinin en düşük  sürümü olan Windows 7 Starter sürümünün en büyük dezavantajı aynı anda üçten fazla uygulamanın çalışmasına izin vermemesi olsa da buna dezavantaj demek de çok doğru değil. Çünkü Microsoft, Starter sürümünü dizüstü bilgisayarlar ile birlikte sunmayı planlıyor. Düşük performanslı netbooklarda sorun yaşamak ve geri uyumluluk amaçlayan Microsoft  bu şekilde geniş bir yelpazeyi de mutlu etmeyi hedefliyor.

Microsoft gelişmekte olan ülkelerde Windows 7’nin fiiyatı daha ucuz olan Starter sürümünü satarak zayıf netbooklarda Windows XP’nin yerini almayı amaçlamakta.

Win7 Starter’da bulunmayan özellikler; Windows Aero, sistem yedekleme, Windows Media Center ve 64 bit desteği bulunmuyor. Ayrıca bu sürümde standart (varsayılan) olarak gelen veya bilgisayar üreticisinin belirlediği masaüstü duvar kağıdının kullanıcı tarafından değiştirilmesi mümkün değil.

Windows 7 Starter sistem ihtiyaçları düşük ama buna karşılık performansı yüksek bir işletim sistemi olarak Windows 7 seçenekleri içerisinde kullanıcılara en ucuz fiyata malolan olacak. Ancak Microsoft, Starter’ı sadece orijinal donanım üreticilerine (OEM) satacak. Kullanıcılar bilgisayarcıya gidip, masaüstü bilgisayarları için Windows 7 Starter alamayacak.

Tüm bunlara ek olarak MS Starter sürümü sadece 10.2 inç ekran, 1GB bellek, 250GB sabit disk veya 64GB SSD ve 2GHZ’i aşmayan tek çekirdekli işlemciye sahip netbook’la kurulması planlanmakta.

2- Windows 7 Home Basic

Win7 Home Basic sürümü, sadece gelişmekte olan pazarlarda satışa sunulacak. Bu anlamda, Vista’nın Starter sürümünün yerini alması bekleniyor. Microsoft, Vista Starter sürümünü sadece gelişmekte olan pazarlarda satışa sunmuştu. Gelişmiş araç çubuğu Home Basic’de yer alacak; ancak Aero ya da multi-touch gibi özelliklere yer verilmeyecek.

3- Windows 7 Home Premium 

MS Win7 Home Premium sürümünde ise aşağıdaki fazladan özellikler mevcut olacak :

Gelişmiş grafik kullanıcı arayüzü ve masaüstü yön bulma.
Windows Search
Internet Explorer 8
Windows Media Center
HomeGroup (Windows 7’ye özel network)
32 bit ve 64 bit sürümler; hem standart satış, hem yükseltme seçeneği.
Windows Aero arabirimi.
Gelişmiş kablosuz bağlantı.
Windows 7, Vista ve XP’nin bir arada bulunduğu ağların gelişmiş yönetimi.
Ses ve görüntü codec desteği.
Gelişmiş dijital TV desteği.
Dosya ve sistem yedekleyen Windows Backup.
Araç ve yazıcı kontrol arabirimi.
Çok işlevli araçlar için gelişmiş sürücü desteği.
4- Windows 7 Professional 

Microsoft yeni versiyonlarında iş yerleri için artık “Business” teriminden vazgeçerek XP’deki gibi Professional ibaresine geri döndü. Vista Home Premium’dan, Vista Business’a geçiş yapacak kullanıcılar iş yeri için gelişmiş ağ ve dosya yedekleme olanağına kavuşurken bu kez de Windows Media Center özelliğinden mahrum oluyorlardı. Bu birçok kullanıcıyı işyerinde bile Vista Home Premium’da kalmaya mecbur ediyordu. Tabi daha önce de belirttiğimiz gibi, tıpkı geri uyumluluk kipi gibi, Windows 7’de özellikler sürümden sürüme eksilmiyor, tam tersine artıyor. Home Premium’daki tüm özelliklerin üzerine, Windows 7 Professional ek olarak şu özellikleri sunuyor:

Windows XP modu (XPM),
Otomatik yedekleme (Ağ üzerindeki paylaşımları da kapsar),
Domain ağ desteği,

Windows 7 Professional’a geçiş için bazı nedenler:

İşyerinde sık sık domain veya ağ değişikliği yapıyorsanız ve Windows XP uyumluluğu gerektiren yazılımlar kullanmanız gerekiyorsa, ağdaki paylaşımları yedeklemek için ek bir programa para vermek istemiyorsanız aradaki fiyat farkına değer.  XP uyumluluğu modunun (XPM) pek çok işyeri için çok önemli olduğunu, değişen veya güncellenen yazılımların getireceği güçlü sistem ihtiyacının yanınsıra, değiştirilmeden kullanılması gereken binlerce dolarlık işe özel ofis yazılımlarını kullanmaya devam etmek sürüm fiyatları açısından win7 profesyoneli seçimde önemli bir neden oluşturur. Uzun zamandır kullanılan ETA, LOGO, SAP … gibi eski sürüm muhasebe ve işletme programları ile internet kafe yazılımları gibi eski sistem programlar buna örnek olarak verilebilir.

 

5- Windows 7 Ultimate

Sürümler arasında En üst sürüm olan Windows 7 Ultimate, yukarıda sayılan bütün özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Windows 7’nin halka açık betasını veya RC sürümünü deneyenler, MS Windows 7 Ultimate sürümünün çıkış öncesi halini de görmüş demektir.

Win7 Ultimate için bazı ek özellikler;

GPS vb. sistemler için tümleşik yer bulma sistemi
XP Mode ve donanım sanallaştırması desteği.
+Vista Ultimate özellikleri

6- Windows 7 Enterprise

Bir bakıma Vista Business’ın yerini alacağı söylenebilir. Ultimate sürümü ile aynı özelliklere sahip olacak ancak ondan farklı olarak, özellikler iş yerleri için toplu lisanslamaya izin verecek.

Windows 7 nedir?

Önceleri Blackcomb ve Vienna kod adı ile anılan Windows 7, Microsoft’un geliştirmesi tamamlanmış olan en son ve en yeni sürümüdür. Win7 Microsoft tarafından kişisel bilgisayarlar, masaüstü, dizüstü bilgisayarlar, netbooklar, Tablet PC ve media center bilgisayarlarda kullanılmak için tasarlanmış yeni nesil bir işletim sistemidir.

Windows 7 Release Candidate (Türkçe anlamı: Sürüm Adayı) veya  kısa adıyla Windows 7 RC, 30 Nisan 2009 tarihinde MSDN üyeleri için beş dilde (İngilizce, Almanca, Fransızca, Japonca, Ispanyolca) olarak yayınlandı. Windows7 RC’nin son kullanıcı sürümü ise 5 Mayıs 2009 tarihinde, kurumsal Windows 7 internet sitesinde yayınlandı.

22.Temmuz.2009 tarihinde yapı numarası 6.1.7600″ olan sürümü çıkan, RTM (Release To Manufacturing) yani üretime hazır sürümü olan ve üreticiler ile Microsoft iş ortaklarına dağıtılmaya başlanan Windows 7 RTM nihai sürümü 6 Ağustos 2009 tarihinde MSDN ve TechNet kullanıcılarının hizmetine sunuldu…

Windows 7’nin satış için piyasaya sürüm tarihi Microsoft tarafından 22.Ekim.2009 olarak belirlenmiştir.

Windows 7 ile Windows Vista’ya kıyasla daha hızlı sistem. Kullanıcılar Windows 7 ile bilgisayarını çok daha hızlı başlatabilir ve kapatabilir. Gelişmiş Görev Çubuğu ile uygulamalar arasında geçiş yapmak bir kolaylaşacak, yeni araç çubuğu ile kullanıcıların, yazılımlar ve belgeler arasında daha rahat ve hızlı bir biçimde dolaşması mümkün olacaktır.

Ayrıca ne önemli özelliklerinden biri olarak sayabileceğimiz şey Windows 7 ile yeni Windows Aero özellikleri, temiz bir masaüstü ve çok daha az uyarı ekranı anlamına gelmektedir.

Windows 7’nin sağladığı yüksek dereceli sistem güvenilirliği, daha uzun pil ömrü ve daha az uyarı ekranıyla  zaman yönünden de verimlilik hissedilecektir. Özellikle çoklu temas teknolojisi ile kullanıcının bilgisayar ekranında yapacağı birkaç parmak hamlesiyle istediği dosyaya, bilgisayara veya cihaza hızlı ve kolay bir şekilde ulaşması da amaçlanıyor.

Bu kategori altında windows 7 hakkında bolca bilgiyi kolayca vereceğimizden konuyu burada noktalayarak katagori altındaki yazılarımızı takip etmenizi tavsiye ediyoruz.