Windows 8 Sistem Gereksinimleri

Windows 8 sistem gereksinimleri

Bilgisayarınızda Windows 8 çalıştırmak istiyorsanız, bilgisayarda bulunması gerekli olan sistem özellikleri şunlardır:

[Minimum sistem gereksinimleri]

 • İşlemci: 1 GHz veya daha hızlı işlemci ve PAE, NX ve SSE2 desteği
 • RAM: 1 GB (32 bit) veya 2 GB (64 bit)
 • Sabit disk alanı: 16 GB (32 bit) veya 20 GB (64 bit)
 • Grafik kartı: WDDM sürücülü Microsoft DirectX 9 grafik cihazıBelirli özellikleri kullanmaya yönelik ek gereksinimler:
 • Dokunmayı kullanmak için, çok noktalı dokunmayı destekleyen bir tablet veya monitör gereklidir (daha fazla bilgi)
 • Windows Mağazası’na erişmek ve uygulama indirip çalıştırmak için etkin bir Internet bağlantısı ve en az 1024 x 768 ekran çözünürlüğü gereklidir
 • Uygulamaları kullanmak için en az 1366 x 768 ekran çözünürlüğü gereklidir
 • Internet erişimi (ISP ücretleri uygulanabilir)
 • Güvenli önyükleme, UEFI v2.3.1 Errata B’yi destekleyen bellenim gerektirir ve UEFI imza veritabanında Microsoft Windows Sertifika Yetkilisi’ne sahiptir
 • Bazı oyunlar ve programlar en iyi performans için DirectX 10 veya daha yükseği ile uyumlu bir grafik kartı gerektirebilir.
 • Bazı özellikler için Microsoft hesabı gerekir
 • DVD izlemek ayrı bir kayıttan yürütme yazılımı gerektirir.
 • Windows Media Center lisansı ayrı satılır .
 • BitLocker To Go USB flash sürücü gerektirir (yalnızca Windows 8 Pro)
 • BitLocker Güvenilir Platform Modülü (TPM) 1.2 veya bir USB flash sürücü gerektirir (yalnızca Windows 8 Pro)
 • Client Hyper-V, ikinci düzey adres çeviri yetenekleri (SLAT) ve 2 GB ek RAM’i olan 64 bit bir sistem gerektirir (yalnızca Windows 8 Pro)
 • Windows Media Center’da canlı TV oynatmak ve kaydetmek için bir TV alıcısı gerekir (yalnızca Windows 8 Pro Paketi ve Windows 8 Media Center Paketi)
 • Ücretsiz Internet TV içeriği coğrafi konuma göre değişir, bazı içerikler için ek ücret gerekebilir (Yalnızca Windows 8 Pro Paketi ve Windows 8 Media Center Paketi)Bilgisayarınızın bu gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını denetlemek için Yükseltme Yardımcısı’nı çalıştırabilirsiniz.

Windows 7 nedir?

Önceleri Blackcomb ve Vienna kod adı ile anılan Windows 7, Microsoft’un geliştirmesi tamamlanmış olan en son ve en yeni sürümüdür. Win7 Microsoft tarafından kişisel bilgisayarlar, masaüstü, dizüstü bilgisayarlar, netbooklar, Tablet PC ve media center bilgisayarlarda kullanılmak için tasarlanmış yeni nesil bir işletim sistemidir.

Windows 7 Release Candidate (Türkçe anlamı: Sürüm Adayı) veya  kısa adıyla Windows 7 RC, 30 Nisan 2009 tarihinde MSDN üyeleri için beş dilde (İngilizce, Almanca, Fransızca, Japonca, Ispanyolca) olarak yayınlandı. Windows7 RC’nin son kullanıcı sürümü ise 5 Mayıs 2009 tarihinde, kurumsal Windows 7 internet sitesinde yayınlandı.

22.Temmuz.2009 tarihinde yapı numarası 6.1.7600″ olan sürümü çıkan, RTM (Release To Manufacturing) yani üretime hazır sürümü olan ve üreticiler ile Microsoft iş ortaklarına dağıtılmaya başlanan Windows 7 RTM nihai sürümü 6 Ağustos 2009 tarihinde MSDN ve TechNet kullanıcılarının hizmetine sunuldu…

Windows 7’nin satış için piyasaya sürüm tarihi Microsoft tarafından 22.Ekim.2009 olarak belirlenmiştir.

Windows 7 ile Windows Vista’ya kıyasla daha hızlı sistem. Kullanıcılar Windows 7 ile bilgisayarını çok daha hızlı başlatabilir ve kapatabilir. Gelişmiş Görev Çubuğu ile uygulamalar arasında geçiş yapmak bir kolaylaşacak, yeni araç çubuğu ile kullanıcıların, yazılımlar ve belgeler arasında daha rahat ve hızlı bir biçimde dolaşması mümkün olacaktır.

Ayrıca ne önemli özelliklerinden biri olarak sayabileceğimiz şey Windows 7 ile yeni Windows Aero özellikleri, temiz bir masaüstü ve çok daha az uyarı ekranı anlamına gelmektedir.

Windows 7’nin sağladığı yüksek dereceli sistem güvenilirliği, daha uzun pil ömrü ve daha az uyarı ekranıyla  zaman yönünden de verimlilik hissedilecektir. Özellikle çoklu temas teknolojisi ile kullanıcının bilgisayar ekranında yapacağı birkaç parmak hamlesiyle istediği dosyaya, bilgisayara veya cihaza hızlı ve kolay bir şekilde ulaşması da amaçlanıyor.

Bu kategori altında windows 7 hakkında bolca bilgiyi kolayca vereceğimizden konuyu burada noktalayarak katagori altındaki yazılarımızı takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows XP ve genel özellikleri

Eski sürümlere nazaran windows xp sürümündeki yenilikler genel olarak şunlardır;

Clear Type  özelliği;

Windows XP, özellikle LCD monitörlerde metinlerin okunabilirliğini arttırmak amacı ila Clear Type adı verilen bir özellik içerir.

Uzak Masaüstü bağlantısı;

Windows XP, internetten başka bir bilgisayarı veya bir sunucuyu (server) yönetmeye olanak veren Uzak Masasütü (remote desktop) adlı bir yazılım içerir. Bu özellik Windows Vista’ da Terminal Services adıyla bulunmaktadır.

 Hızlı ve kolay kullanıcı değişimi ;

XP’de bir kullanıcı; Oturum açıkken bir diğer kullanıcı olarak yeni bir oturumuna geçiş yapılabilir.

Internet Explorer 6  ;

Dünyada en çok kullanılan internet tarayıcısı (web browser) olan Internet Explorer’ın 6. sürümü, Windows XP ile birlikte gelmiştir. (Şu anda IE 8 piyasadadır).