Windows RT Windows 8 ve Windows 8 Pro sürümleri karşılaştırması

Windows RT, Windows 8 ve Windows 8 Pro sürümleri karşılaştıması :

Bir çok özelliği radikal değişiklikler içeren Windows 8  işletim sisteminde aslında bolca göz alıcı detay bulunmakta. Açılış ve kapanış sürelerinde gerçekten inanılmaz farklılıkların olduğu Microsoft Windows 8′de,  bilgisayarın yeniden başlama süresi (ReBoot süresi) 8 kata kadar hızlandığını belirtiliyor.

Bu da normalde Windows  7’nin 24-46 saniye arasu süren açılış süresine oranla ortalama olarak Windows 8′in  3.2-6 saniye arası süreceği anlamına geliyor.

Peki hangi sürümü alacağım?

İşte Windows RT Windows 8 ve Windows 8 Pro sürümleri arasındaki farklar :

Windows 8 ve Windows RT işletim sistemlerinin her ikisi de en çok önem verdiğiniz kişiler, uygulamalar ve sitelerle kişiselleştirebileceğiniz, güzel, hızlı ve akıcı bir arabirim sunar. Dokunarak, fareyle ve klavyeyle kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Windows RT, Windows 8 ve Windows 8 Pro arasında bazı önemli farklar bulunur.

Windows RT tabletler ve bilgisayarlar her yere gidecek şekilde yapılmıştır. İnce ve hafiftir, pil ömrü uzatılmıştır, anında başlarlar ve e-postaya, sosyal ağlara ve uygulamalara bağlı kaldıklarından her zaman güncel olursunuz. Office Ev ve Öğrenci 2013 RT Önizlemesi’ni de içerdiğinden dışarıdayken üretken olabilirsiniz. Windows RT yalnızca belirli tabletlerde ve bilgisayarlarda önceden yüklenmiş olarak sağlanır ve yalnızca yerleşik uygulamaları ve Windows Mağazası’ndan indirdiğiniz uygulamaları çalıştırır.

Adobe Photoshop veya eski Office sürümü gibi bir masaüstü yazılımı yüklemek isterseniz, Windows 8 veya Windows 8 Pro işletim sistemini düşünün.

Windows 8 çok çeşitli yeni tablette, dönüştürülebilen bilgisayarda, Ultrabook’ta, dizüstü bilgisayarda ve hepsi bir arada bilgisayarda önceden yüklenmiş olarak gelir. Windows 8 hem mevcut masaüstü yazılımlarıyla, hem de Windows Mağazası’ndan indirdiğiniz uygulamalar ile çalışır.

Windows 8 Pro size Windows 8’in tüm avantajlarını sağlamanın yanı sıra gelişmiş bir ağ ortamı ve veri şifreleme özellikleri sunar. Sınırlı bir süre için mevcut bilgisayarınızı mükemmel bir fiyata Windows 8 Pro’ya yükseltebilir veya pek çok yeni tablette ve bilgisayarda önceden yüklenmiş olarak alabilirsiniz.

 

 Windows 8 Türkçe ailesi Karşılaştırma Tablosu

Windows RT

Windows 8

Windows 8 Pro

Posta, Takvim, Mesajlaşma, Fotoğraflar ve SkyDrive gibi mükemmel uygulamalar ve Windows Mağazası’nda sunulan pek çok başka uygulama.

Onay işareti
Onay işareti
Onay işareti

Hızlı ve sezgiye dayalı gezinme için Internet Explorer 10 içerir.

Onay işareti
Onay işareti
Onay işareti

Windows Defender, Windows Güvenlik Duvarı ve Windows Update ile güncel kalmanızı ve çok daha güvende olmanızı sağlar.

Onay işareti
Onay işareti
Onay işareti

Daha önceki Windows sürümleriyle kullandığınız programları çalıştırın.

Onay işareti
Onay işareti

Bilgilerinizin güvenliğini korumaya yardımcı olmak için BitLocker teknolojisini kullanarak gelişmiş veri koruması sağlar.

Onay işareti
Onay işareti

Önceden yüklenmiş olarak gelen Office Ev ve Öğrenci 2013 RT Önizlemesi ile daha fazla işi daha hızlı yapabilirsiniz.

Onay işareti

Uzak Masaüstü Bağlantısı ile dışarıdayken bilgisayarınıza bağlanmanızı sağlar.

Onay işareti

Etki Alanına katılarak şirket veya okul ağınıza bağlanır.

Onay işareti

 

 

Windows 7 sürümleri

İleride daha ayrıntılı bir şekilde incelemesini yapmayı düşündüğümüz 7 adet Microsft Windows 7 sürümleri (Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Ultimate, Enterprise) aşağıda genel özellikleri ile birlikte özetlenmiştir;

1- Windows 7 Starter 
Sürümler arasında karşılaştırma yapıldığında serinin en düşük  sürümü olan Windows 7 Starter sürümünün en büyük dezavantajı aynı anda üçten fazla uygulamanın çalışmasına izin vermemesi olsa da buna dezavantaj demek de çok doğru değil. Çünkü Microsoft, Starter sürümünü dizüstü bilgisayarlar ile birlikte sunmayı planlıyor. Düşük performanslı netbooklarda sorun yaşamak ve geri uyumluluk amaçlayan Microsoft  bu şekilde geniş bir yelpazeyi de mutlu etmeyi hedefliyor.

Microsoft gelişmekte olan ülkelerde Windows 7’nin fiiyatı daha ucuz olan Starter sürümünü satarak zayıf netbooklarda Windows XP’nin yerini almayı amaçlamakta.

Win7 Starter’da bulunmayan özellikler; Windows Aero, sistem yedekleme, Windows Media Center ve 64 bit desteği bulunmuyor. Ayrıca bu sürümde standart (varsayılan) olarak gelen veya bilgisayar üreticisinin belirlediği masaüstü duvar kağıdının kullanıcı tarafından değiştirilmesi mümkün değil.

Windows 7 Starter sistem ihtiyaçları düşük ama buna karşılık performansı yüksek bir işletim sistemi olarak Windows 7 seçenekleri içerisinde kullanıcılara en ucuz fiyata malolan olacak. Ancak Microsoft, Starter’ı sadece orijinal donanım üreticilerine (OEM) satacak. Kullanıcılar bilgisayarcıya gidip, masaüstü bilgisayarları için Windows 7 Starter alamayacak.

Tüm bunlara ek olarak MS Starter sürümü sadece 10.2 inç ekran, 1GB bellek, 250GB sabit disk veya 64GB SSD ve 2GHZ’i aşmayan tek çekirdekli işlemciye sahip netbook’la kurulması planlanmakta.

2- Windows 7 Home Basic

Win7 Home Basic sürümü, sadece gelişmekte olan pazarlarda satışa sunulacak. Bu anlamda, Vista’nın Starter sürümünün yerini alması bekleniyor. Microsoft, Vista Starter sürümünü sadece gelişmekte olan pazarlarda satışa sunmuştu. Gelişmiş araç çubuğu Home Basic’de yer alacak; ancak Aero ya da multi-touch gibi özelliklere yer verilmeyecek.

3- Windows 7 Home Premium 

MS Win7 Home Premium sürümünde ise aşağıdaki fazladan özellikler mevcut olacak :

Gelişmiş grafik kullanıcı arayüzü ve masaüstü yön bulma.
Windows Search
Internet Explorer 8
Windows Media Center
HomeGroup (Windows 7’ye özel network)
32 bit ve 64 bit sürümler; hem standart satış, hem yükseltme seçeneği.
Windows Aero arabirimi.
Gelişmiş kablosuz bağlantı.
Windows 7, Vista ve XP’nin bir arada bulunduğu ağların gelişmiş yönetimi.
Ses ve görüntü codec desteği.
Gelişmiş dijital TV desteği.
Dosya ve sistem yedekleyen Windows Backup.
Araç ve yazıcı kontrol arabirimi.
Çok işlevli araçlar için gelişmiş sürücü desteği.
4- Windows 7 Professional 

Microsoft yeni versiyonlarında iş yerleri için artık “Business” teriminden vazgeçerek XP’deki gibi Professional ibaresine geri döndü. Vista Home Premium’dan, Vista Business’a geçiş yapacak kullanıcılar iş yeri için gelişmiş ağ ve dosya yedekleme olanağına kavuşurken bu kez de Windows Media Center özelliğinden mahrum oluyorlardı. Bu birçok kullanıcıyı işyerinde bile Vista Home Premium’da kalmaya mecbur ediyordu. Tabi daha önce de belirttiğimiz gibi, tıpkı geri uyumluluk kipi gibi, Windows 7’de özellikler sürümden sürüme eksilmiyor, tam tersine artıyor. Home Premium’daki tüm özelliklerin üzerine, Windows 7 Professional ek olarak şu özellikleri sunuyor:

Windows XP modu (XPM),
Otomatik yedekleme (Ağ üzerindeki paylaşımları da kapsar),
Domain ağ desteği,

Windows 7 Professional’a geçiş için bazı nedenler:

İşyerinde sık sık domain veya ağ değişikliği yapıyorsanız ve Windows XP uyumluluğu gerektiren yazılımlar kullanmanız gerekiyorsa, ağdaki paylaşımları yedeklemek için ek bir programa para vermek istemiyorsanız aradaki fiyat farkına değer.  XP uyumluluğu modunun (XPM) pek çok işyeri için çok önemli olduğunu, değişen veya güncellenen yazılımların getireceği güçlü sistem ihtiyacının yanınsıra, değiştirilmeden kullanılması gereken binlerce dolarlık işe özel ofis yazılımlarını kullanmaya devam etmek sürüm fiyatları açısından win7 profesyoneli seçimde önemli bir neden oluşturur. Uzun zamandır kullanılan ETA, LOGO, SAP … gibi eski sürüm muhasebe ve işletme programları ile internet kafe yazılımları gibi eski sistem programlar buna örnek olarak verilebilir.

 

5- Windows 7 Ultimate

Sürümler arasında En üst sürüm olan Windows 7 Ultimate, yukarıda sayılan bütün özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Windows 7’nin halka açık betasını veya RC sürümünü deneyenler, MS Windows 7 Ultimate sürümünün çıkış öncesi halini de görmüş demektir.

Win7 Ultimate için bazı ek özellikler;

GPS vb. sistemler için tümleşik yer bulma sistemi
XP Mode ve donanım sanallaştırması desteği.
+Vista Ultimate özellikleri

6- Windows 7 Enterprise

Bir bakıma Vista Business’ın yerini alacağı söylenebilir. Ultimate sürümü ile aynı özelliklere sahip olacak ancak ondan farklı olarak, özellikler iş yerleri için toplu lisanslamaya izin verecek.