Vista’da DNS Cache temizleme

Aslında Windows Vista’nın XP’den DNS Cache (dns önbellek) yönünden pek fazla farkı yok. Klasik ipconfig /flushdns ile cache temizlenebiliyor. Ancak dns cache temizlemek için administrator yani yönetici olarak komut dosyasını çalıştırmak ve ipconfig /flushdns komutu ile Windows IP konfigürasyonunu yeniden oluşturabilirsiniz.

Kısaca ve adım adım anlatmak gerekirse windows vista dns cache temizliği şöyle yapılır;

  1. Ekranın sol alt köşesindeki Microsoft Vista BAŞLAT simgesine tıklayın,
  2. Tüm programlara tıklayın,
  3. Donatılara tıklayın,
  4. Komut istemi yazısına farenizin SAĞ tuşu ile tıklayın ve gelen menüde “Yönetici olarak çalıştır”a tıklayın,
  5. Karşınıza gelen siyah renkli yönetici komut istemi ekranına ipconfig /flushdns yazıp, klavyenizin enter tuşuna basın,
  6. Aşağıdaki ekranı göreceksiniz;

Windows IP yapılandırması

DNS Çözücü önbelleği başarıyla temizlendi.

 

IN ENGLISH (Windows Vista dns cache cleaning) :

1. Click the Microsoft Vista Start logo in the bottom left corner of the screen
2. Click All Programs
3. Click Accessories
4. RIGHT-click on Command Prompt
5. Select Run As Administrator
6. In the command window type the following and then hit enter: ipconfig /flushdns
7. You will see the following confirmation:

Windows IP Configuration
Successfully flushed the DNS Resolver Cache.

Windows XP Türkçe serial

Bu yazımızı okuyarak windows xp serial numarası bulacağınızı, crack,  cd key gibi yasal olmayan yolları sizlere göstereceğimizi düşündüyseniz, sayfayı kapatabilirsiniz. Zira site hakkındaki misyonumuz açıklanırken bu tip kanuni olmayan unsurlara yer verilmeyeceği belirtilmişti.

Gerek Home edition ve gerekse Professional sürümü olsun Windows XP piyasaya sürülürken korsan yazılıma karşı çok önemli tedbirler alındı. Ürün etkinleştirme uygulaması ile kullanıcıların yükledikleri ürünü en geç OTUZ gün içerisinde şirket ile iletişime geçip etkinleştirme kodunu sisteme tanıtmaları gereklidir.

2006’dan itibaren Microsoft; Artan korsan Windows XP kullanımına engel olmak içinWindows Genuine Advantage adlı bir programı devreye sokmuştur. Buna karşın insanlar yine de korsan kullanmanın yollarını bulmuşlardır.

Ancak bununla birlikte korsan XP’lerin çoğunda antivirüs programları ile silinmeyen ve açığı Microsoft tarafından kapatılmayan bir RPC açığı vardır. Bu RPC açığı  korsan Windows XP’yi dışarıdan müdahalelere açık hale getirir.

(Internet bağlantısını sonlandırmak için Görev Yöneticisi’nden Network Service Adı altında çalışan Svchost.exe’leri sonlandırmaya çalıştığınızda 60 saniyelik bilgisayarı kapatma sayacı devreye girer).

Windows 7 için Windows XP Modu: XPM

Ingilizce versionunda Windows XP Mode for Windows 7 olarak adlandırılan, Türkçe Windows 7 için Windows XP Modu: XPM; Windows XP (SP2/SP3) ile uyumlu programların Windows 7 üzerinde Windows XP arayüzü ile kolaylıkla çalıştırılabilmesini amaçlayan bir tür “sanallaştırma” özelliğidir.

XPM özelliği ile Windows 7’nin içine gömülü bir Windows XP SP3 kopyası içermektedir. Bu sayede Windows XP uyumlu bütün yazılımlar,  Windows 7 ile tam uyumlu bir biçimde çalıştırılabilmektedir.

Örnek olarak; Windows Media Player 9, Internet Explorer 6 gibi eski sürüm programlar Windows 7’de de kolayca kullanılabilecektir.

XPM, Windows Virtual PC özelliğini (sanal pc) esas almaktadır. XPM sayesinde, program uyumluluğu %100’e yükselmektedir. Microsoft XPM özelliğini, Windows 7’nin ilk olarak düşünüldüğü dönemlerde “geri uyumluluk” (eskiye uyumluluk) olarak belirtmiştir.

Windows XP ile uyumlu donanımlar da bu özellik ile Windows 7 Professional, Windows 7 Enterprise ve Windows 7 Ultimate sürümlerinde de kullanılabilecektir. Ancak Windows XP Modu’nu kullanabilmek için en az 2 GB RAM’e gerek vardır. Windows 7 64 bit sürümleri de en az 2 GB RAM gerektirmektedir. Bu neden ile XPM’li bir Windows 7 64 bit sürümünü kullanmak için de en az 4 GB RAM belleğine ihtiyaç vardır.

Protokol: SMTP, Bağlantı Noktası: 25, Güvenli(SSL): Hayır, Yuva Hatası: 10060, Hata Numarası: 0x800CCC0E

Uzun süredir Outlook express programı ile e-mail göndermede sorunlar yaşanıyordu. Bilindiği üzere outlook express en son windows xp ile standart olarak gelmekte iken windows vista ve windows 7 ile outlook express programının devri kapandı ve onun yerine OE.’ye çok benzeyen Windows Mail kullanılmaya başlandı.

Her iki mail programında da oluşan şu hatanın sebebi ve çözüm yolunu kısaca belirteceğiz:

Gerek windows mail ve gerekse outlok express (microsoft outlook için de geçerli) giden posta sunucusu SMTP portu olarak standart 25 portuna ayarlıdır. (Sistemi ingilizce olanlar için outgoing port: 25). Şayet ISP (internet service provider yani telekom gibi internet bağlantı sağlayıcınız) belirli portları kapattıysa, SMTP ile e-posta göndermeniz mümkün değildir.

Eğer 25 portu kapatıldıysa (ki son zamanlarla özellikle telekom adsl tarafından bu portlar standart olarak kapatılmıştır) şu hatayı alırsınız:

Türkçe:

Sunucu bağlantısı başarısız oldu. Konu ‘Re: Cevap, Hesap: ’email@site.net’, Sunucu: ‘mail.site.net’, Protokol: SMTP, Bağlantı Noktası: 25, Güvenli(SSL): Hayır, Yuva Hatası: 10060, Hata Numarası: 0x800CCC0E

İngilizce:

Protocol: smtp, port no: 25, socket error: 10060, error number: 0x800ccc0e

İşte 10060 hatasının temelinde en azından Türk Telekom Adsl hatları için yatan neden 25 nolu bağlantı noktasının kapatılmış olmasıdır.

Sorun; TTNET’in spam email gönderiliyor gerekçesi ile 25 numaralı portu kapatması olup aşağıdaki çözümleri deneyiniz;

Kullandığınız antivirüs programının 25 nolu portu bloklamadığını kontrol ettikten sonra;

1- Outlook Express ve Windows Mail’deki SMTP portunu 587 yaparsanız sorunun çözülme ihtimali var. Bu çözüm problemi gidermezse aşağıdaki çözümü deneyiniz.

2- TTNET’i (4440375) veya internet servis sağlayıcınızı arayarak 25 no’lu portu açmalarını isteyerek olası bloklamayı kaldırmalarını sağlayınız. Bu işlemi yaparken bilgisayar başında olunuz, zira modemi açıp kapatmanız istenebilir…