Windows 7 sürümleri

İleride daha ayrıntılı bir şekilde incelemesini yapmayı düşündüğümüz 7 adet Microsft Windows 7 sürümleri (Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Ultimate, Enterprise) aşağıda genel özellikleri ile birlikte özetlenmiştir;

1- Windows 7 Starter 
Sürümler arasında karşılaştırma yapıldığında serinin en düşük  sürümü olan Windows 7 Starter sürümünün en büyük dezavantajı aynı anda üçten fazla uygulamanın çalışmasına izin vermemesi olsa da buna dezavantaj demek de çok doğru değil. Çünkü Microsoft, Starter sürümünü dizüstü bilgisayarlar ile birlikte sunmayı planlıyor. Düşük performanslı netbooklarda sorun yaşamak ve geri uyumluluk amaçlayan Microsoft  bu şekilde geniş bir yelpazeyi de mutlu etmeyi hedefliyor.

Microsoft gelişmekte olan ülkelerde Windows 7’nin fiiyatı daha ucuz olan Starter sürümünü satarak zayıf netbooklarda Windows XP’nin yerini almayı amaçlamakta.

Win7 Starter’da bulunmayan özellikler; Windows Aero, sistem yedekleme, Windows Media Center ve 64 bit desteği bulunmuyor. Ayrıca bu sürümde standart (varsayılan) olarak gelen veya bilgisayar üreticisinin belirlediği masaüstü duvar kağıdının kullanıcı tarafından değiştirilmesi mümkün değil.

Windows 7 Starter sistem ihtiyaçları düşük ama buna karşılık performansı yüksek bir işletim sistemi olarak Windows 7 seçenekleri içerisinde kullanıcılara en ucuz fiyata malolan olacak. Ancak Microsoft, Starter’ı sadece orijinal donanım üreticilerine (OEM) satacak. Kullanıcılar bilgisayarcıya gidip, masaüstü bilgisayarları için Windows 7 Starter alamayacak.

Tüm bunlara ek olarak MS Starter sürümü sadece 10.2 inç ekran, 1GB bellek, 250GB sabit disk veya 64GB SSD ve 2GHZ’i aşmayan tek çekirdekli işlemciye sahip netbook’la kurulması planlanmakta.

2- Windows 7 Home Basic

Win7 Home Basic sürümü, sadece gelişmekte olan pazarlarda satışa sunulacak. Bu anlamda, Vista’nın Starter sürümünün yerini alması bekleniyor. Microsoft, Vista Starter sürümünü sadece gelişmekte olan pazarlarda satışa sunmuştu. Gelişmiş araç çubuğu Home Basic’de yer alacak; ancak Aero ya da multi-touch gibi özelliklere yer verilmeyecek.

3- Windows 7 Home Premium 

MS Win7 Home Premium sürümünde ise aşağıdaki fazladan özellikler mevcut olacak :

Gelişmiş grafik kullanıcı arayüzü ve masaüstü yön bulma.
Windows Search
Internet Explorer 8
Windows Media Center
HomeGroup (Windows 7’ye özel network)
32 bit ve 64 bit sürümler; hem standart satış, hem yükseltme seçeneği.
Windows Aero arabirimi.
Gelişmiş kablosuz bağlantı.
Windows 7, Vista ve XP’nin bir arada bulunduğu ağların gelişmiş yönetimi.
Ses ve görüntü codec desteği.
Gelişmiş dijital TV desteği.
Dosya ve sistem yedekleyen Windows Backup.
Araç ve yazıcı kontrol arabirimi.
Çok işlevli araçlar için gelişmiş sürücü desteği.
4- Windows 7 Professional 

Microsoft yeni versiyonlarında iş yerleri için artık “Business” teriminden vazgeçerek XP’deki gibi Professional ibaresine geri döndü. Vista Home Premium’dan, Vista Business’a geçiş yapacak kullanıcılar iş yeri için gelişmiş ağ ve dosya yedekleme olanağına kavuşurken bu kez de Windows Media Center özelliğinden mahrum oluyorlardı. Bu birçok kullanıcıyı işyerinde bile Vista Home Premium’da kalmaya mecbur ediyordu. Tabi daha önce de belirttiğimiz gibi, tıpkı geri uyumluluk kipi gibi, Windows 7’de özellikler sürümden sürüme eksilmiyor, tam tersine artıyor. Home Premium’daki tüm özelliklerin üzerine, Windows 7 Professional ek olarak şu özellikleri sunuyor:

Windows XP modu (XPM),
Otomatik yedekleme (Ağ üzerindeki paylaşımları da kapsar),
Domain ağ desteği,

Windows 7 Professional’a geçiş için bazı nedenler:

İşyerinde sık sık domain veya ağ değişikliği yapıyorsanız ve Windows XP uyumluluğu gerektiren yazılımlar kullanmanız gerekiyorsa, ağdaki paylaşımları yedeklemek için ek bir programa para vermek istemiyorsanız aradaki fiyat farkına değer.  XP uyumluluğu modunun (XPM) pek çok işyeri için çok önemli olduğunu, değişen veya güncellenen yazılımların getireceği güçlü sistem ihtiyacının yanınsıra, değiştirilmeden kullanılması gereken binlerce dolarlık işe özel ofis yazılımlarını kullanmaya devam etmek sürüm fiyatları açısından win7 profesyoneli seçimde önemli bir neden oluşturur. Uzun zamandır kullanılan ETA, LOGO, SAP … gibi eski sürüm muhasebe ve işletme programları ile internet kafe yazılımları gibi eski sistem programlar buna örnek olarak verilebilir.

 

5- Windows 7 Ultimate

Sürümler arasında En üst sürüm olan Windows 7 Ultimate, yukarıda sayılan bütün özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Windows 7’nin halka açık betasını veya RC sürümünü deneyenler, MS Windows 7 Ultimate sürümünün çıkış öncesi halini de görmüş demektir.

Win7 Ultimate için bazı ek özellikler;

GPS vb. sistemler için tümleşik yer bulma sistemi
XP Mode ve donanım sanallaştırması desteği.
+Vista Ultimate özellikleri

6- Windows 7 Enterprise

Bir bakıma Vista Business’ın yerini alacağı söylenebilir. Ultimate sürümü ile aynı özelliklere sahip olacak ancak ondan farklı olarak, özellikler iş yerleri için toplu lisanslamaya izin verecek.

Windows 7 için Windows XP Modu: XPM

Ingilizce versionunda Windows XP Mode for Windows 7 olarak adlandırılan, Türkçe Windows 7 için Windows XP Modu: XPM; Windows XP (SP2/SP3) ile uyumlu programların Windows 7 üzerinde Windows XP arayüzü ile kolaylıkla çalıştırılabilmesini amaçlayan bir tür “sanallaştırma” özelliğidir.

XPM özelliği ile Windows 7’nin içine gömülü bir Windows XP SP3 kopyası içermektedir. Bu sayede Windows XP uyumlu bütün yazılımlar,  Windows 7 ile tam uyumlu bir biçimde çalıştırılabilmektedir.

Örnek olarak; Windows Media Player 9, Internet Explorer 6 gibi eski sürüm programlar Windows 7’de de kolayca kullanılabilecektir.

XPM, Windows Virtual PC özelliğini (sanal pc) esas almaktadır. XPM sayesinde, program uyumluluğu %100’e yükselmektedir. Microsoft XPM özelliğini, Windows 7’nin ilk olarak düşünüldüğü dönemlerde “geri uyumluluk” (eskiye uyumluluk) olarak belirtmiştir.

Windows XP ile uyumlu donanımlar da bu özellik ile Windows 7 Professional, Windows 7 Enterprise ve Windows 7 Ultimate sürümlerinde de kullanılabilecektir. Ancak Windows XP Modu’nu kullanabilmek için en az 2 GB RAM’e gerek vardır. Windows 7 64 bit sürümleri de en az 2 GB RAM gerektirmektedir. Bu neden ile XPM’li bir Windows 7 64 bit sürümünü kullanmak için de en az 4 GB RAM belleğine ihtiyaç vardır.