Windows 7 için Windows XP Modu: XPM

Ingilizce versionunda Windows XP Mode for Windows 7 olarak adlandırılan, Türkçe Windows 7 için Windows XP Modu: XPM; Windows XP (SP2/SP3) ile uyumlu programların Windows 7 üzerinde Windows XP arayüzü ile kolaylıkla çalıştırılabilmesini amaçlayan bir tür “sanallaştırma” özelliğidir.

XPM özelliği ile Windows 7’nin içine gömülü bir Windows XP SP3 kopyası içermektedir. Bu sayede Windows XP uyumlu bütün yazılımlar,  Windows 7 ile tam uyumlu bir biçimde çalıştırılabilmektedir.

Örnek olarak; Windows Media Player 9, Internet Explorer 6 gibi eski sürüm programlar Windows 7’de de kolayca kullanılabilecektir.

XPM, Windows Virtual PC özelliğini (sanal pc) esas almaktadır. XPM sayesinde, program uyumluluğu %100’e yükselmektedir. Microsoft XPM özelliğini, Windows 7’nin ilk olarak düşünüldüğü dönemlerde “geri uyumluluk” (eskiye uyumluluk) olarak belirtmiştir.

Windows XP ile uyumlu donanımlar da bu özellik ile Windows 7 Professional, Windows 7 Enterprise ve Windows 7 Ultimate sürümlerinde de kullanılabilecektir. Ancak Windows XP Modu’nu kullanabilmek için en az 2 GB RAM’e gerek vardır. Windows 7 64 bit sürümleri de en az 2 GB RAM gerektirmektedir. Bu neden ile XPM’li bir Windows 7 64 bit sürümünü kullanmak için de en az 4 GB RAM belleğine ihtiyaç vardır.

Bir cevap yazın